برگزاری موفق اولين کارگاه تخصصي پسماندهای پلاستیکی با همکاری مرکز آموزش سازمان مديريت پسماند

اولین کارگاه تخصصی آموزشی مدیریت پسماندهای پلاستیکی با همکاری انجمن ملی و مهندسی مدیریت پسماند ایران در مرکز آموزش و نمایشگاه دائمی سازمان مدیریت پسماند برگزار گردید. این برنامه با حضور بیش از 60 نفر از آموزشگران مدیریت پسماند، اعضای انجمن و دوستداران محیط زیست برگزار گردید. این کارگاه با هدف آشنایی با فرایند ماهیت انواع مواد پلاستیکی، علائم آنها و شکل دهی وتکنولوژی های ساخت محصولات پلاستیکی و نحوه بازیافت و فرصت های لازم برای تحقیقات در این زمینه تشکیل شد. این دوره آموزشی با سرفصل هایی از جمله انواع پلاستیک، عوامل موثر در انتخاب آنها، دلایل پوشش دهی سطوح، چسبندگی پوشش به سطوح پلاستیکی، آماده سازی سطح پلاستیک، تمیز کردن پلاستیک ها، کنترل کیفیت سطوح پوشش دار، بازیافت و ضرورت آن به مدت سه ساعت برگزار شد.

محمد صبرآموز کارشناس ارشد رشته پلیمر دانشگاه امیرکبیر مدرس این کارگاه، صاحبنظر در کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلاستیک، به بررسی مزایا و معایب پلاستیک های تجزیه پذیر و گیاهی نیز پرداختند. صبرآموز با اشاره به مزیت مقاوم بودن مواد پلاستیکی در برابر آلودگی، بر تلاش برای تغییر رفتار جامعه به منظور کاهش مصرف و بازیافت بیشتر مواد پلاستیکی تأکید داشت.

در پایان کارگاه شرکت کنندگان ضمن بازدید از مرکز آموزش تخصصی نمایشگاه دائمی سازمان مدیریت پسماند از هنرهای بازیافتی از دورریختنی ها و همچنین کتابخانه تخصصی مدیریت پسماند این مرکز دیدن کردند. این مرکز در مهرماه سال 1393 و با اهداف زیر راه اندازی شد:
• افزایش آگاهی عمومی شهروندان نسبت به پسماندهای شهری
• برگزاری کلاس های تخصصی و عمومی برای گروه های مختلف شهروندان در خصوص مدیریت پسماندهای جامد شهری
• برگزاری یک نمایشگاه دائمی از هنرهای بازیافتی و دورریختنی ها
• راه اندازی کتابخانه تخصصی مدیریت پسماند در سطح شهر تهران
• برقراری ارتباط موثر با مراکز علمی، اصناف، سازمان های مردن نهاد برای فرهنگ سازی در حوزه پسماند

هدف از راه اندازی این مرکز تمرکز بر کاهش پسماندهای جامد شهری از مبداء، تفکیک پسماندهای خشک و تر در مبداء، آموزش روش های استفاده مجدد از پسماند و آگاهی رسانی به شهروندان در خصوص ارزش پسماند های جامد شهری و نقش موثر آن ها در حفظ و انتقال این ارزش است. مرکز آموزش تخصصی سازمان مدیریت پسماند برای ارائه خدمات مناسب به شهروندان تهران امکانات زیر را فراهم کرده است:
- دو کلاس آموزشی هر کدام با ظرفیت 30 نفر
- یک نمایشگاه دائمی از آثار ساخته شده از دورریختنی ها
- ماکت های کامل آموزشی سامانه های راه اندازی شده توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران
- کتابخانه تخصصی مدیریت پسماند
- سالن کنفرانس با ظرفیت بیش از 70 نفر

گروه های مخاطب این مرکز طیف گسترده ای از شهروندان را در بر می گیرد که با توجه به مشخصه های آن ها مرکز آموزش تخصصی پسماند آمادگی ارائه خدمات آموزشی به آن ها را دارد:
• دانش آموزان و دانشجویان
• سازمان های مردم نهاد
• زنان خانه دار
• مدیران مجتمع های مسکونی
• مراجعان خانه های سلامت و شورایاری ها
• اصناف و سایر گروه های شهروندی

تلفن تماس مرکز: -8-44090115-021
نشانی: فلکه دوم صادقیه- خیابان آیت الله کاشانی- خیابان بهنام-خیابان مقداد- پلاک 93
www.pasmand.tehran.ir

انجمن علمی مهندسی و مدیریت پسماند ایران بر خود لازم می‌داند مراتب سپاسگزاری خود را به جناب آقای محمد انتخاب مدیر مرکز مرکز آموزش و نمایشگاه دائمی سازمان مدیریت پسماند و همکاران صبور و پرتلاش ایشان، جناب آقای صبرآموز مدرس کارگاه و سرکار خانم بهبودی مسئول هماهنگی کارگاه؛ اعلام نماید. امید است، انگیزه و همت سرشار این بزرگواران در راستای ارتقای فرهنگ مدیریت پسماند به ثمر بنشیند.
1
انجمن علمی مهندسی و مدیریت پسماند ایران، از تمامی عزیزانی که در طول سال 1393 با حسن عنایت پرمهرشان در کنار انجمن حضور گرمشان را دریغ نداشتند، کمال تشکر و سپاسگزاری را دارد و برای تمام عزیزان، سالی پر خیر و برکت همراه با سلامتی و توفیق روزافزون در راستای توسعه‌ی پایدار میهن عزیزمان ایران را از درگاه ایزد منان آرزو دارد.


تاریخ ارسال: 1394/06/21